Przywitajcie Świętego Mikołaja!

Dzisiaj do Holandii uroczyście przyjechał Święty Mikołaj ze swoją kompanią. Jak wiadomo według tradycji, holenderski Sinterklaas przybywa do Holandii statkiem parowym z Hiszpanii. W wielu miastach holenderskich odbywają się huczne imprezy dla dzieci, podczas których mogą spotkać i porozmawiać ze Sinterklaasem.

Mówi się, że po przybyciu Sinterklaasa do Holandii, dzieci ustawiają wieczorem budzik, żeby rano wcześnie wstać i znaleźć drobne słodycze pod warunkiem, że były grzeczne. Kilka tygodni później, 5 grudnia w dzień Sinterklaas, dostają większy prezent, jeśli przez cały rok dobrze się zachowywały.

W dniu przyjazdu Mikołaja do Holandii towarzyszy mu ogromna liczba pomocników o imieniu Zwarte Piet (po polsku – Czarny Piotruś). Każdy Piotruś ma swoją rolę podczas uroczystości: jeden śpiewa, drugi recytuje wiersze, trzeci maluje, czwarty tańczy… i można by tak wymieniać w nieskończoność. Najważniejsze, żeby każdy Piotruś zagwarantował atrakcje dla dzieci. W nocy po uroczystościach Piotruś wkrada się do domów, żeby potajemnie zostawić prezenty dla dzieci. Podobno wcześniej mówiło się holenderskim dzieciom, że Piotruś nosi przy sobie również worki, do których wkłada niegrzeczne dzieci i odwozi do Hiszpanii… jednak wiele dzieci bardzo się bało takiej kary za niewłaściwe zachowanie, więc zrezygnowano z tej metody straszenia. W sumie, nie dziwię się, że psycholodzy krytykowali tę sprawę, bo podobna tradycja jest w Czechach (jestem w połowie Czeszką), tylko że czeskiemu Mikołajowi towarzyszą anioł i diabeł z workiem, a ja – jako dziecko – zawsze ogromnie bałam się diabła. A diabeł wyglądał potwornie…

Z tego, co się zorientowałam, Sinterklaas jest bardzo hucznie obchodzonym świętem w Holandii i wiele miast nim żyje. Niestety w tym roku nie zdążyłam spotkać Mikołaja w Hadze (przez obowiązki szkolne…), ale mam nadzieję, że Piotruś mnie za to nie zgani!

Tymczasem podzielę się z Wami moimi zdjęciami z dnia przybycia Sinterklaasa do Holandii w roku 2014… och, jak to już dawno!

Widzieliście w tym roku Mikołaja? Jakie były Wasze wrażenia z imprez i co sądzicie o tym święcie?

Mam nadzieję, że byliście w tym roku grzeczni i znajdziecie jutro coś słodkiego przy poduszce!

Michaela

20131116_170040_1

Sinterklaas i jego towarzysze na Lange Voorhout w Hadze

Fot. Michaela

Piotrusie na Lange Voorhout v Hadze

Fot. Michaela

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s